Press "Enter" to skip to content

İngilizce Kısaltmalar ve En Popüler 28 Kısaltma

Günümüzde hızın önemi hat safhada, neredeyse hız birçok şeyin sonucunu etkiliyor hale geldiği herkes tarafından kabul edilmekte. İngilizce’nin de dünyanın en popüler ve en çok kullanılan dili olduğu konusunda kimsenin şüphesi yoktur. Tüm ülkelerin küreselleşmesi sonucunda ingilizce konuşma ihtiyacımızı karşılamak amacıyla ingilizce kısaltmalar a birçok kez ihtiyaç duyacağımız gibi ingilizce kısaltmalar ın kullanıldığında da anlıyor olmamız bize birçok açıdan avantaj sağlayacaktır.

İngilizce Kısaltmalar
İngilizce Kısaltmalar

Bu nedenle bu yazımızın konusunu ingilizce kısaltmalar ve anlamları oluşturmaktadır. Aşağıda en çok kullanılan ve en popüler ingilizce kısaltmaları ve tarafımızca önemli görülen diğer ingilizce kısaltmaları paylaşacağız.

İngilizce Kısaltmalar ve Anlamları

İngilizce kısaltmalar konusuna gelmeden önce, kısaltmaların birçok dilde mevcut olduğunu söylemek gerekir. Öyle ki gerek resmi yazışmalar da gerekse de günlük yaşantıda insanlar tarafından sıklıkla kullanılan kısaltmalar, uzun kelimelerin daha kısa ve hızlı bir şekilde ifade edilebilmesi anlamına gelmektedir.

İngilizce Kısaltmalar ve En Çok Kullanılan 28 Kısaltma

Yukarıda detaylarıyla izah edildiği üzere birçok dilde kısaltma kullanılmaktadır. Aşağıda en çok kullanılan ingilizce kısaltmaları ve anlamlarını derlemeye çalıştık.

THX İngilizce açılımı nedir? THX ne demektir?

İngilizce’de thanks kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Thanks kelimesi teşekkür ederim demektir.

İngilizce Kısaltmalar – THX İngilizce Açılımı Nedir? *

SOB İngilizce açılımı nedir? SOB ne demektir?

İngilizce’de “Stress out bad” kelime öbeğinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. SOB veya Stress out bad kelimesi çok stresli olmak anlamına gelmektedir.

PLS İngilizce açılımı nedir? PLS ne demektir?

İngilizce’de “Please” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Please veya PLS kelimesi lütfen anlamına gelmektedir.

R İngilizce açılımı nedir? R ne demektir?

İngilizce’de “Are” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. R veya Are kelimesi olmak anlamına gelmektedir. Present Continious Tense için kullanılır.

SKOOL İngilizce açılımı nedir? SKOOL ne demektir?

İngilizce’de “School” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. SKOOL veya School kelimesi okul anlamına gelmektedir.

L8 İngilizce açılımı nedir? L8 ne demektir?

İngilizce’de “Late” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Late veya L8 kelimesi geç anlamına gelmektedir.

MSG İngilizce açılımı nedir? MSG ne demektir?

İngilizce’de “Message” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Message veya MSG kelimesi mesaj anlamına gelmektedir.

C’MON İngilizce açılımı nedir? C’MON ne demektir?

İngilizce’de “Come On” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Come On veya C’MON kelimesi Haydi, hadi anlamına gelmektedir.

F8 İngilizce açılımı nedir? F8 ne demektir?

İngilizce’de “Faith” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Faith veya F8 kelimesi inanç anlamına gelmektedir.

BRO İngilizce açılımı nedir? BRO ne demektir?

İngilizce’de “Brother” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Brother veya BRO kelimesi erkek kardeş, kanka anlamına gelmektedir.

HAND İngilizce açılımı nedir? HAND ne demektir?

İngilizce’de “Have a Nice Day” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Have a Nice Day veya HAND kelimesi iyi günler anlamına gelmektedir.

IDK İngilizce açılımı nedir? IDK ne demektir?

İngilizce’de “I Don’t Know” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. I Don’t Know veya IDK kelimesi bilmiyorum anlamına gelmektedir.

KIT İngilizce açılımı nedir? KIT ne demektir?

İngilizce’de “Keep in Touch” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. KIT veya Keep in Touch kelimesi iletişimde kalalım, bağlatıda kalalım anlamına gelmektedir.

LOL İngilizce açılımı nedir? LOL ne demektir?

İngilizce’de “Laughing out loud” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Laughing out loud veya LOL kelimesi sesli güldüm, sesli gülüyorum anlamına gelmektedir.

MUSM İngilizce açılımı nedir? MUSM ne demektir?

İngilizce’de “Miss you so much” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. MUSM veya Miss you so much kelimesi seni çok özledim anlamına gelmektedir.

AFK İngilizce açılımı nedir? AFK ne demektir?

İngilizce’de “Away from keyboard” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Away from keyboard veya AFK kelimesi bilgisayar başında değilim anlamına gelmektedir.

FYI İngilizce açılımı nedir? FYI ne demektir?

İngilizce’de “For your information” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. For your information veya FYI kelimesi Bilgilerinize, bilgine anlamına gelmektedir.

LA İngilizce açılımı nedir? LA ne demektir?

İngilizce’de “Los Angeles” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Los Angeles veya LA kelimesi Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles Eyaletinin kısaltması anlamına gelmektedir.

USA İngilizce açılımı nedir? USA ne demektir?

İngilizce’de “United States of America” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. United States of America veya USA kelimesi Amerika Birleşik Devletleri’nin kısaltması anlamına gelmektedir.

Approx. İngilizce açılımı nedir? Approx. ne demektir?

İngilizce’de “Approximately” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Approximately veya Approx. kelimesi yaklaşık olarak anlamına gelmektedir.

b/c İngilizce açılımı nedir? b/c ne demektir?

İngilizce’de “Because” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Because veya b/c kelimesi çünkü anlamına gelmektedir.

b/4 İngilizce açılımı nedir? b/4 ne demektir?

İngilizce’de “Before” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Before veya b/4 kelimesi daha önce, önceden anlamına gelmektedir.

bk. İngilizce açılımı nedir? bk. ne demektir?

İngilizce’de “Book” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Book veya bk. kelimesi kitap anlamına gelmektedir.

cp İngilizce açılımı nedir? cp ne demektir?

İngilizce’de “Compare” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Compare veya cp. kelimesi karşılaştırma anlamına gelmektedir.

Def. İngilizce açılımı nedir? Def. ne demektir?

İngilizce’de “Definition” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Definition veya def. kelimesi anlam, ifade etme anlamına gelmektedir.

Diff. İngilizce açılımı nedir? Diff. ne demektir?

İngilizce’de “Different” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Different veya diff. kelimesi farklı, ayırt edici anlamına gelmektedir.

Ea. İngilizce açılımı nedir? Ea. ne demektir?

İngilizce’de “Each” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Each veya ea. kelimesi her birisi, her biri anlamına gelmektedir.

e.g. İngilizce açılımı nedir? e.g. ne demektir?

İngilizce’de “For Example” kelimesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. For example veya e.g. kelimesi örneğin anlamına gelmektedir.

İngilizce Kısaltmalar

Nereden baksanız 30’a yakın ve en çok kullanıldığını düşündüğümüz ingilizce kısaltma yı yukarıda listeledik. Listelemekle de kalmayarak anlamlarını ve nasıl ifade edildiklerini de göstermeye çalıştık. Aslında ingilizce kısaltmalar diğer dillerde de olduğu gibi sayılarla sınırlı olmamak üzere çoktur.

Biz burada en çok kullanıldığını düşündüğümüz ve popüler ingilizce kısaltmaları sizlerle paylaştık. Sonraki yazılarımızda muhakkak bu listeyi genişletiyor oluruz veya bu yazıyı güncelleye de biliriz.

Şimdilik bu listenin sizlere yeteceğini düşünerek yazının sonuna geliyor ve tavsiye köşemize geçiyoruz.

Kapanış ve Tavsiye:

Kısaltmalar yazımızı okuduysanız ve temel ingilizce bilgisine ihtiyaç duyuyorsanız, ingilizceabi olarak ingilizce dil seviyenizi geliştirmeniz açısından yararlı olduğunu düşündüğümüz makaleler paylaşmaktayız. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

1- İngilizce Aylar konusunu detayları ile anlattığımız ve okunuş, telaffuzları dahil her detayı bulabileceğiniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

2- İngilizce Günler konusunda detaylı olarak hazırlamış olduğumuz yazımızı inceleyebilir, ingilizce günler konusuna hakimseniz ingilizce günler testi sayfamızda bu konudaki bilginizi ölçebilirsiniz.

3- İngilizce Sayılar konusunu tüm detaylarıyla ele aldığımız sayfamızı inceleyebilirsiniz.

*Görsel kaynağı: Reddit
Mr. Elliot
Mr. Elliot

A writer who like to write for teaching. Supporter of Real Madrid FC.

View all posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.