Press "Enter" to skip to content

İngilizce Günler

İngilizce Günler ve Anlamları

ingilizce günler listesi aşağıdaki gibidir:

  1. Monday: Pazartesi
  2. Tuesday: Salı
  3. Wednesday: Çarşamba
  4. Thursday: Perşembe
  5. Friday: Cuma
  6. Saturday: Cumartesi
  7. Sunday: Pazar

İngilizce’de Günler – Days

İngilizce dili öğrenirken başlangıç seviyesinde veya beginner seviyesinde olan biri için zamanı ifade eden terimleri öğrenmek çok mühimdir. Bu nedenle bir önceki yazımızda ingilizce ayları‘n nasıl ifade edildiğini ve ne anlama geldiklerini açıklamıştık. Bu yazımızda ise ingilizcede günler nasıl ifade edilir, ne anlama gelir ve nasıl telaffuz edilir hususları üzerinde duracağız.

İngilizce Günler - İngilizceAbi
İngilizce Günler – İngilizceAbi

Üstte verdiğimiz listeye ek olarak aşağıda tablo olarak hazırlanmış ve ingilizce’de günler in nasıl telaffuz edildiğini içeren bilgilere ulaşabilirsiniz. Bkz. (Tablo 1)

İngilizce Günler ve Anlamları Tablosu -Tablo 1

İngilizce Günler – DaysTürkçe AnlamıOkunuşu
MondayPazartesiMan-dey
TuesdaySalıSan-dey
WednesdayÇarşambaVe-niz-dey
ThursdayPerşembeTörz-dey
FridayCumaFı-ray-dey
SaturdayCumartesiSa-tur-dey
SundayPazarSan-day

İngilizce Günler ile ilgili cümleler

İngilizce’de günler in hangi kelimelerle ifade edildiğini öğrendik. Şimdi de bu kelimeler ile nasıl cümle kurulur bu konu üzerine biraz duralım. Aşağıda kurulmuş cümleleri inceleyerek, cümle yapılarını öğrenin. Aşağıda yer alan cümleleri tekrar tekrar okuduktan sonra yazmanız konuyu öğrenmeniz açısından çok faydalı olacaktır.

What day is it? – Hangi gündeyiz?

It is Saturday. – Cumartesi.

İngilizce hangi gündeyiz nasıl sorulur?

İngilizce’de hangi günde olduğumuzu sormanın bir çok yolu vardır. Özellikle günleri ifade eden kelimeleri öğrendiyseniz bu iş çok basittir. İngilizce’de hangi günde olduğumuzu yukarıda verdiğimiz örnek cümle ile sorabileceğiniz gibi aşağıda yer alan cümle ile de sorabilirsiniz.

What day is today? – Bugün günlerden nedir?

Today is Saturday. Bugün Cumartesi.

Yazımızın sonuna doğru gelirken her konu anlatımında olduğu gibi bu dersimiz için de ekibimiz tarafından hazırlanmış kısa ve basit testi aşağıda bulabilirsiniz. Bu testi bu makaleyi okumanız akabinde çözmenizi tavsiye ediyoruz. Kötü sonuç alıyor olmanız akabinde bu makaleyi tekrar inceleyerek testi tekrar çözün. Unutmayın testi ne kadar çok çözerseniz kelimeler o kadar kolay hafızanızda kalır ve kolay öğrenirsiniz.

İngilizce Günler Testi

İngilizce Günler Testi 1

İngilizce Günler olarak yayınladığımız ingilizce günlerin türkçe anlamlarını da içeren şu makalemizi bitirdiyseniz, ingilizce günleri ne kadar öğrendiğinizi bu test ile görebilirsiniz. Bu basit test ile öğrenmenizi kolaylaştıracak ve ezberinizi çok daha sağlam yapabileceksiniz.


Şimdiden başarılar, İngilizceAbi Ekibi:)

Tavsiye

Yazımızı sonlandırırken;

İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için hazırlamaya çalıştığımız rehber niteliğindeki Başlangıç Noktası sayfasını veya ziyaret ederek özgün olarak hazırlanmış birçok eserden faydalanabilirsiniz.

ya da

Günleri öğrendiğini düşünenleri ingilizce aylar ı ifade eden kelimeleri öğrenmek için şu yazımıza İngilizce’de ayları bildiğini düşünenleri ise bilgisini test etmek üzere şu testimizi ziyarete bekleriz.

bonus

İngilizce’de günlere verilen isimlerin nereden geldiğine dair bilgilerin olduğu “Names of the Days of the Week” adlı kısa makaleye ise şu adresten ulaşabilirsiniz.

Mr. Elliot
Mr. Elliot

A writer who like to write for teaching. Supporter of Real Madrid FC.

View all posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.